Το μάθημα ΑΝΑΤΟΜΙΑ Φυσιολογία διδάσκεται στην Γ΄ Τάξη τομέα Υγείας για 3 ώρες την εβδομάδα και εξετάζεται στις Πανελλήνιες για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση. Η ύλη του μαθήματος περιλαμβάνει τα κεφάλαια 3,4,5,6,7,8,9 από το βιβλίο των “ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΘΑ: Συγγραφέας, ΜΑΡΚΑΝΤΩΝΑΚΗΣ ΠΟΛΥΒΙΟΣ: Συγγραφέας, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ: Συγγραφέας, ΡΙΖΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ: Συγγραφέας”.

Το μάθημα ΥΓΙΕΙΝΗ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΑ διδάσκεται στην Γ΄ τάξη του τομέα Υγείας για 2 ώρες την εβδομάδα και εξετάζεται στις Πανελλήνιες για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.  Από το σύνολο του συγγράμματος στην εξεταστέα ύλη περιλαμβάνεται μόνο το γενικό μέρος που αφορά αφορά την υγιεινή.

Το μάθημα ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ (θεωρία – εργαστήριο) διδάσκεται ως επιλογής στη Β τάξη για τους μαθητές που θέλουν να ακολουθήσουν την ειδικότητά της Νοσηλευτικής. Είναι χωρισμένο σε δύο θεματικές, το θεωρητικό μέρος το οποίο είναι μία ώρα την εβδομάδα και το εργαστηριακό μέρος το οποίο διδάσκεται τέσσερις ώρες την εβδομάδα. Ως μάθημα επιλογής στοχεύει να εισάγει τον μαθητή/τρια σε βασικές έννοιες και δεξιότητες του επαγγέλματος.

Στη Β΄ τάξη του τομέα Υγείας οι μαθητές/τριες διδάσκονται Ανατομία- Φυσιολογία για δύο ώρες την εβδομάδα. Το αναλυτικό πρόγραμμα περιλαμβάνει μόνο ένα μέρος από το βιβλίο των “ΑΙΓΥΠΤΙΑΔΟΥ Μ.: Συγγραφέας, ΚΟΡΦΙΑΤΗ Α.: Συγγραφέας, ΚΟΥΡΣΟΥΜΗ Ρ.: Συγγραφέας” καθώς τα υπόλοιπα συστήματα διδάσκονται στη Γ΄ τάξη.

Το “ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ” διδάσκεται στην Β΄ Τάξη του Τομέα και θεωρείται εργαστήριο.

Το μάθημα Nοσηλευτική διδάσκεται στην Γ΄ τάξη στην ειδικότητά της Νοσηλευτικής.  Περιλαμβάνει βασικές νοσηλευτικές δεξιότητες με βάση τα συστήματα του οργανισμού και  τις παθήσεις που συναντάμε σε καθένα από αυτά.  Στο αναλυτικό πρόγραμμα προβλέπονται δύο ώρες θεωρίας και δέκα ώρες εργαστηρίου την εβδομάδα.  Στις απολυτήριες εξετάσεις  του Ιουνίου εξετάζεται το θεωρητικό μέρος.

Το μάθημα Α΄ΒΟΗΘΕΙΕΣ διδάσκεται στη Β΄ τάξη του τομέα Υγείας σαν εργαστηριακό για δύο ώρες την εβδομάδα.

Περισσότερα μαθήματα

Το μάθημα “Στοιχεία Ειδικής Διατροφής” διδάσκεται στη Β΄Τάξη του τομέα Υγείας.

Το μάθημα “Επικοινωνία – Διαπροσωπικές σχέσεις” διδάσκσεται στη Β΄Τάξη του τομέα Υγείας.

Το μάθημα “Στοιχεία Παθολογίας” διδάσκσεται στη Γ΄Τάξη της ειδικότητας Νοσηλευτικής.