Αγωγή Υγείας

Η αγωγή υγείας είναι μία διαρκής εκπαιδευτική διαδικασία που στοχεύει να καταστήσει τους πολίτες ικανούς να προασπίζονται την υγεία τους. Θεωρώντας ότι το σχολικό πλαίσιο προσφέρεται για αυτήν την εκπαιδευτική διαδικασία εισήχθησαν στη σχολική ζωή τα προγράμματα αγωγής υγείας με σκοπό οι μαθητές να αποκτήσουν γνώσεις και δεξιότητες που θα τους βοηθήσουν να εφαρμόζουν συστηματικά ενέργειες που αποβλέπουν στην πρόληψη και τη βελτίωση της υγείας τους.

Περιβαλλοντικά προγράμματα

Με την όξυνση των περιβαλλοντικών προβλημάτων τις προηγούμενες δεκαετίες αναπτύχθηκαν τα περιβαλλοντικά προγράμματα εντός του σχολικού πλαισίου με στόχο να διαμορφώσουν υπεύθυνους πολίτες που θα συμμετέχουν ενεργά στα κοινωνικά ζητήματα. Η διεξαγωγή των περιβαλλοντικών προγραμμάτων γίνεται με βάση παιδαγωγικές μεθόδους και δραστηριότητες ώστε να ενισχύεται η κριτική σκέψη των μαθητών, να ενισχύεται η ομαδική εργασία και να προωθείτε το άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία.